• 10 przykazań podróżnika!

  Autor:   |   4 października, 2015 Komentują 0
  jak tanio podrozowac

  O blogi i strony internetowe poświęcone podróżowaniu nie jest trudno. Na każdym z nich znajdziemy tysiące porad skierowanych do mniej doświadczonych turystów. Większość z nich zdaje się jednak pomijać kwestię tego, czego NIE NALEŻY robić w trakcie podróży. Dlatego też właśnie postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najczęściej popełniane przez turystów błędy.

  Przed Wami dekalog każdego podróżnika:

  1. Nie wybieraj się na obiad w pobliżu atrakcji turystycznych

  To podstawowa zasada rozsądnego turysty: powszechnie znana i równie powszechnie ignorowana. W barach i restauracjach położonych w pobliżu obleganych przez zagranicznych turystów muzeów, parków, placów, etc. nie jemy!
  I nie mowa tu tylko i wyłącznie o zawyżonych cenach dań w tego typu lokalach. Ich właściciele zdają sobie przecież doskonale sprawę z tego, że znakomita większość z ich klientów należy do grupy jednorazowych “wizytantów”. W praktyce oznacza to najczęściej całkowity brak motywacji pracowników, którzy nie zawsze będą przykładać się do wykonywanej pracy, co z kolei wpływa na jakość zarówno obsługi, jak i serwowanej przez nią dań.

  2. Zapomnij o czekach podróżnych

  Czeki podróżnicze wystawiane są przez banki na standardowe kwoty w różnych walutach, stanowiąc specyficzne polecenie wypłaty. Co prawda wśród polskich podróżników nie są bardzo popularne, jednak dla tych, kto wpadłby na pomysł zabrania ich ze sobą w podróż, szczerze odradzamy decydowanie się na nie. Większość banków już ich nie akceptuje, a ponadto niezwykle trudno jest wyegzekwować rekompensatę w przypadku ich kradzieży.

  3. Hostele są znakomitym miejscem na nocleg!

  Wciąż jeszcze istnieje całkiem pokaźna rzesza niedowiarków z dużym dystansem podchodzących do zatrzymywania się w hostelach. Niesłusznie! Wbrew temu, co myślą, nie są to bowiem miejsca zaniedbane czy też przeznaczone jedynie dla autostopowiczów i/lub studentów o pozostawiającej wiele do życzenia zawartości portfela.
  Ceny rzeczywiście są znacznie niższe aniżeli w hotelach, co nie jest równoznaczne z gorszą jakością osób. Po pierwsze, większość hosteli naprawdę dba o wygodę i komfort turystów, oferując im nie tylko utrzymane w czystości miejsce noclegowe/pokój do wynajęcia (często udekorowane, utrzymane w dobrym guście), ale i organizując różnorodne eventy, imprezy, wycieczki i im podobne.

  4. Nie ograniczaj się korzystaniem z najbardziej znanych wyszukiwarek połączeń lotniczych.

  Użytkownicy Darmolota wiedzą o tym doskonale! Koncentrując się tylko i wyłącznie na najbardziej popularnych serwisach, ograniczamy swoje szanse na odnalezienie idealnego połączenia. Tym bardziej, że zazwyczaj w ten sposób tracimy szansę na odnalezienie lotów od operatorów “sezonowych”, nie mających podpisanych porozumień z “mniejszymi świata tego”. Sukces tkwi w różnorodności!

  5. Czas to pieniądz

  Mówi się, że czas to pieniądz. Turyści zazwyczaj mają jednak do dyspozycji znacznie więcej czasu aniżeli pieniędzy. Niemniej jednak powinniśmy nauczyć się szanować swój czas. To prawda, można zaoszczędzić 1-2 euro decydując się na spacer zamiast podróż metrem, ale… czy rzeczywiście zawsze ma to sens? Niekiedy tego typu rozumowaniem tracimy nasz cenny czas (który moglibyśmy wykorzystać na tak wiele różnych sposobów!) i który w ostatecznym rozrachunku w żaden sposób nie równoważy zaoszczędzonych kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu euro.

  6. Nie wymieniaj pieniędzy na lotnisku

  Czyli coś, o czym każda osoba, której stopa choć raz stanęła na lotnisku, wie doskonale: najgorsze, najmniej korzystne kursy walut znajdziesz właśnie w lotniskowych kantorach.

  7. Nie ignoruj ubezpieczenia turystycznego

  Cóż…Przezorny zawsze ubezpieczony. Niezależnie od celu podróży, warto zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu się przed ewentualnymi zakłóceniami naszej podróży.

  Zdawać by się mogło, że Polacy są urodzonymi optymistami, gdyż jak się okazuje, wielu z nas nie widzi potrzeby zakupu dodatkowych polis gwarantujących nam ochronę i bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wyjazdu. Być może liczymy na łut szczęścia, być może niechętnie rozstajemy się z zawartością naszego portfela… Jakakolwiek byłaby rzeczywista przyczyna, szczerze zalecamy rozważenie wykupienia polisy ubezpieczeniowej – w sytuacji wystąpienia nieprzewidzianych zakłóceń w postaci choroby, wypadku (odpukujemy w niemalowane), ubezpieczenie turystyczne oszczędzi nam wiele problemów (nie tylko finansowych).

  8. Transport publiczny Twoim przyjacielem

  Zapomnij o istnieniu taksówek i korzystaj ze środków lokalnego transportu miejskiego! Nie chodzi nam tutaj tylko i wyłącznie o kwestie oszczędności. Obserwuj ludzi, zachowania, sposób bycia. Nawet jeśli miałoby to oznaczać autobusowe podróże w nieznane, wsiadanie do nieprawidłowych autobusów kursujących w przeciwnym kierunku.

  9. Ogranicz prowizje pobierane przez banki

  Nikt z nas nie chce czuć się okradanym przez banki, a wysokość komisji przez nie pobieranych niekiedy zakrawa o pomstę do nieba. Dlatego też, jeśli tylko masz taką możliwość, korzystaj z kart płatniczych wolnych od opłat przy wykonywaniu operacji bankowych za granicą. Dowiedz się również czy wypłacając pieniądze z bankomatów, nie ponosisz dodatkowych kosztów (w niektórych krajach, jak chociażby w Tajlandii, musisz liczyć się także z opłatami miejscowymi).

  10. Rozmawiaj z miejscowymi!!!

  Złota zasada: ZAWSZE pytaj o zdanie, radę lub opinię miejscowych mieszkańców! Najprawdopodobniej nie będą w stanie opowiedzieć Ci wiele o historii miasta (nie licząc kilku zapaleńców i miłośników lokalnej kultury i historii), jednak to właśnie oni znają je jak nikt inny! Zbocz z tras turystycznych, zapomnij o mapie i podążaj ich śladami!

  TAGI: , ,