• 6 rzeczy, których uczą Nas podróże

  Autor:   |   25 września, 2015 Komentują 0

  Podróżowanie to nieuleczalne, niekończące się „oczekiwanie na” … Na co? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

  „Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej”.

  Te słowa Ryszarda Kapuścińskiego zna zapewne każdy. Gdy złapiemy bakcyla, pragniemy odkrywać różnorodność, obcować z innością, wgłębiać się w nią, splatać z nią, szukać punktów wspólnych, wyjaśnień, odpowiedzi… Podróżowanie to nieuleczalne, niekończące się „oczekiwanie na”… Na co? Udzielić odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwo: na emocje, na przeżycia, na zaskoczenie, na niespodziankę, przygodę, na „to coś”… Bo przecież najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, a idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…

  Czego więc uczy nas owo „oczekiwanie na”?

  1.Carpe diem

  Z tym punktem zgodzi się każdy podróżnik: podróże uczą docenić piękno ulotnych chwil, wartość pięciominutowych znajomości, niepowtarzalność momentów. Pamięć podróżnicza jest pamięcią fotograficzną: każda sekunda wnosząca coś nowego do naszego życia zostaje natychmiastowo utrwalona w naszym „memoobiektywie”.

  2. Mindfulness

  Kwestia opisana powyżej prowadzi do specyficznego pojmowania i odczuwania rzeczywistości, wychodzenia poza schematy. Podróże uczą nas szczególnego rodzaju uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na chwilę obecną. Na czym ona polega? Przede wszystkim na dostrzeganiu każdej chwili, wszystkich myśli, emocji, doznań fizycznych oraz wrażeń zmysłowych, na skupieniu na tu i teraz, na obserwacji, na powstrzymaniu nawykowych reakcji na doznania.

  To z kolei uczy nas, że każde odczucie, doznanie, poczucie, emocja, myśl, napotkana osoba pojawia się w naszym życiu z określonej przyczyny.

  3. Dystans do rzeczy i … ludzi

  Dystans do rzeczy to cecha charakteryzująca każdego podróżnika: miejsca w walizce zawsze przecież okazuje się za mało. Konieczność pakowania i rozpakowywania jej ze wzmożoną częstotliwości doprowadza do tego, że w pewnym momencie zdajemy sobie sprawę z tego, że jak bardzo byśmy się nie starali, nigdy nie uda nam się zabrać wszystkiego. Z czasem przyjdzie więc zrozumienie, iż przywiązanie do rzeczy materialnych  nigdzie nas nie zaprowadzi…

  Przywiązanie do drugiego człowieka jest kwestią bardziej złożoną. Pożegnania nigdy nie są łatwe, a podróżując doświadczamy ich niemal każdego dnia. Nauczymy się więc, że – jak bardzo wartościowa nie wydawała nam się znajomość – ludzie pojawiają się i znikają, przychodzą i odchodzą, zmieniają miejsca zamieszkania, podróżują… Jak bardzo bolesne by to nie było,  zmuszeni więc jesteśmy nauczyć się mówić „żegnaj” i „do zobaczenia”, nigdy nie wiedząc czy i kiedy znów się spotkamy.

  4. Umacniamy wiarę w człowieka

  Przypadkowe znajomości, pomocne dłonie wyciągnięte nam na pomoc w najmniej oczekiwanych momentach, a nawet propozycje noclegu w domu przypadkowo napotkanej osoby… Brzmi znajomo, prawda? Podróże uczą nas, że medialne przekazy o kondycji społeczeństwa niekoniecznie są prawdziwe, że drugiemu człowiekowi można zaufać (rzecz jasna ze zdrową dozą ostrożności).

  5. Wszystko pod kontrolą?

  Możemy dużo sobie zaplanować, ale rzeczywistość owe plany zawsze weryfikuje. Podróżowanie ułatwia zrozumienie tej prostej prawdy, uczy pokory wobec nieprzewidywalności. Podróżując, odpuszczamy kontrolę.

  Opuszczając naszą bezpieczną przystań i przyzwyczajenia wychodzimy naprzeciw samemu sobie, własnym słabościom. W końcu człowiek jest w stanie poznać samego siebie, jak i innych, tylko porzucając nasze bezpieczne nawyki i przyzwyczajenia, przestając kontrolować i planować każdy następny krok, każde następne wydarzenie.

  6. Cierpliwości

  Każda podróż wymaga pokonania wielu mniejszych i większych przeszkód i kłopotów, przeciwności losu, niekiedy nawet kłód stawianych nam pod nogi. Pierwsze kroki, gdziekolwiek byśmy ich nie stawiali, zawsze są lekcją cierpliwości!

  TAGI: , , ,
  < > Zobacz wszystkie