• PORADNIK: Jak dojechać na najbardziej znane brytyjskie lotniska?

  Autor:   |   17 lipca, 2015 Komentują 0
  lotnisko londyn

  Kupiliście bilety na loty do UK? Pomyśleliście już jak dostać się z lotniska do centrum miasta? Jeśli nie, to dla Was jest ten Poradnik.

  JAK DOJECHAĆ NA NAJBARDZIEJ ZNANE LOTNISKA W WIELKIEJ BRYTANII?

  1. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO LONDYN STANSTED?

  Port Lotniczy Londyn-Stansted to międzynarodowe lotnisko, które znajduje się 48 km na północny wschód od centrum Londynu. Z północnej części Londynu i Cambridge na lotnisko dotrzeć można autostradą M11. Odpowiedni zjazd i dalsza droga są wyraźnie oznaczone. Co roku obsługuje około 20 mln pasażerów. To czwarte pod względem liczby pasażerów lotnisko w Wielkiej Brytanii.

  Jak dojechać z lotniska Stansted do centrum Londynu?

  POCIĄGIEM

  Najszybciej ze Stansted do centrum Londynu dotrzemy pociągiem Stansted Express. Pociągi odjeżdżają co 15 minut, a podróż do stacji Liverpool Station trwa do 45 minut. Pociąg ma klimatyzowane wagony, duże przestrzenie bagażowe oraz specjalne miejsca dla niepełnosprawnych. Bilet można kupić w Internecie, w automacie lub w specjalnych okienkach na stacjach Stansted Airport i Liverpool Station. Szczegóły na stronie internetowej: www.stanstedexpress.com.

  AUTOBUSEM

  Ze Stansted kursują także autobusy National Express. Linia A6 łączy lotnisko Stansted z dworcem Victoria. Autobusy odjeżdżają co 10 minut, 24 godziny na dobę. Co 30 minut wyrusza autobus linii A7 – również w kierunku Victorii, a co pół godziny można wsiąść do autokaru jadącego do London Stratford.

  Z Lotniska w Stansted odjeżdża także autobus Easybus. Przystanek autobusowy znajduje się tuż przy terminalu. Więcej informacji na www.easybus.co.uk.

  TAXI

  Taxi Service numer kontaktowy: 012 796 61111. Szczegóły na stronie>>>.

  2. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO LONDYN LUTON

  Port Lotniczy Londyn-Luton to międzynarodowe lotnisko znajdujące się tuż obok miasta Luton i 50 kilometrów na północ od centrum Londynu. Obsługuje ok. 10 milionów pasażerów rocznie. Korzysta z niego 10 linii lotniczych, które oferują kilkadziesiąt regularnych połączeń, loty czarterowe oraz sezonowe do egzotycznych kurortów.

  Transport na lotnisko Lotnisko Londyn-Luton znajduje się w pobliżu autostrad M1 i M25. Podróż centrum Londynu odbywa się najpierw autostradą M25, następnie M1, którą przed lotniskiem należy opuścić zjazdem nr 10 – dalsza droga jest wyraźnie oznakowana.

  AUTOBUSEM

  EasyBus: Z lotniska w Luton do centrum Londynu możemy dojechać np. autobusami EasyBus. Przewoźnik oferuje przejazdy przez 7 dni w tygodniu. Autobusy odjeżdżają ze stanowiska nr 4 na zewnątrz głównego terminalu. Szczegóły i bilety do kupienia znajdziecie na stronie www.easybus.co.uk.

  GreenLine: Linia autobusowa Green Line nr 757 zapewnia ekspresowe połączenia pomiędzy lotniskiem w Luton a centrum Londnu. Więcej na www.greenline.co.uk.

  National Express – linie nr 707, 737, 767, 777, 787. Szczegóły na stronie przewoźnika www.nationalexpress.com.

  POCIĄGIEM

  Z Luton do centrum Londynu możemy dotrzeć koleją. Podróż koleją z lotniska Luton do stacji King’s Cross w centrum Londynu trwa ok. 35 minut. Bezpłatne autobusy w 10 minut dowożą pasażerów z terminali (stanowisko 1) na dworzec kolejowy. Pociągi odjeżdżają co kilkanaście minut. Więcej na stronie: www.thameslink.co.uk.

  TAXI

  Autoryzowane Taxi: Alpha Taxis Luton, Cabco Taxis Luton, Luton Taxi Association. Szczegóły i numery tel. dostępne tutaj>>>.

  3. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO LONDYN HEATHROW

  Lotnisko Londyn Heathrow to jedno z najbardziej zatłoczonych lotnisk na świecie i jest zlokalizowane na zachód od miasta. Można się tam bez przeszkód dostać z centrum Londynu.

  źródło zdjęcia: www.heathrowairport.com

  METREM

  Z Heathrow do samego serca Londynu (stacja Piccadilly Circus) dotrzemy np. niebieską linią metra (bez przesiadek). Przejazd trwa ok. 50 minut. Więcej na stronie: tfl.gov.uk.

  AUTOBUSEM

  Z Heathrow do centrum Londynu dotrzemy także autobusem. National Express Airport łączy lotniska w Wielkiej Brytanii z głównymi miastami. Autobusy z Heathrow do Londynu podstawiane są przy dwóch głównych przystankach autobusowych na lotnisku oraz przy terminalu nr 4. Pojazdy są komfortowe, przestronne i klimatyzowane. Bilet możesz kupić w automacie, przez Internet na stronie www.nationalexpress.com lub u kierowcy.

  POCIĄGIEM

  Heathrow Express ro szybkie pociągi, które łączą lotnisko z centrum Londynu. Odjeżdżają z Heathrow co 15 minut i w ciągu niespełna 20 minut docierają do stacji Paddington. Szczegóły tutaj: www.heathrowexpress.com.

  TAXI

  Licencjonowane taksówki odjeżdżają sprzed terminali. Nie radzimy przyjmować propozycji wynajęcia taksówki, składanych na terenie terminalu. Podróż do centralnej części Londynu trwa około godziny i kosztuje 40 – 70 funtów.

   4. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO LONDYN GATWICK

  Lotnisko w Gatwick obsługuje rocznie ponad 32 mln pasażerów. Jest położone 45 km od północnego Londynu, posiada dobrą komunikację z centrum. Jak dostać się z Gatwick do Londynu?

  źródło zdjęcia: www.gatwickairport.com

  AUTOBUSEM

  Z lotniska odjeżdżają autobusy National Express. Można je znaleźć przy dwóch głównych przystankach autobusowych i przy terminalu nr 4. Przejazd do centrum Londynu zajmuje ok. 1,5 godziny. Więcej informacji i rozkłady na www.nationalexpress.com.

  POCIĄGIEM

  Gatwick Express: z Gatwick do centrum Londynu najszybciej dotrzemy koleją Gatwick Express. Przejazd trwa około 30 minut (jest to podróż bezpośrednia, bez przystanków na innych stacjach). Bilety do kupienia na stronie www.gatwickexpress.co.uk, w automacie lub w specjalnych okienkach na stacjach Gatwick i Victoria Station.

  Southern Trains: kursują co 15 min, są wolniejsze, ale za to tańsze od National Express. Pociąg zatrzymuje się na stacjach pośrednich, a podróż do centrum Londynu trwa około godziny. Szczegóły i rozkłady na stronie: www.southernrailway.com.

  TAXI

  Taksówki z lotniska. Więcej informacji i szczegóły tutaj>>>.

  5. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO DONCASTER SHEFFIELD?

  Port Lotniczy Doncaster Sheffield to międzynarodowe lotnisko w Anglii, w hrabstwie South Yorkshire. Położone jest 10 kilometrów od Doncaster i 30 kilometrów od Sheffield. To niewielki port lotniczy obsługujący rocznie ok. 900 tysięcy pasażerów, jednak istotny dla podróżnych z Polski.

  W stronę lotniska Robin Hood Doncaster Sheffield prowadzą takie drogi jak M62, M1, A1 czy M18. Z północy i południa dotrzeć można tu autostradami A1 i M18, z zachodu – M62, a ze wschodu – M180. Podróż z Doncaster zajmuje ok. 15 minut, z Sheffield – 30 minut, Birmingham – 1,5 godziny, Londynu – 3,5 godziny, a z Yorku – 45 minut. Do Portu lotniczego dotrzemy autobusami firmy FIRST lub STAGECOACH.

  TAXI

  Taxi na lotnisku. Więcej informacji dostępnych tutaj>>>.

  6. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO W EDYNBURGU?

  Port Lotniczy Edynburg to międzynarodowe lotnisko w Szkocji, w Wielkiej Brytanii. Położone jest 13 kilometrów na zachód od centrum Edynburga. W ciągu roku korzysta z niego ok. 9 milionów pasażerów. Port lotniczy Edynburg znajduje się w pobliżu drogi A8. Dotrzeć można tu autostradami M8 i M9, zjazdem z drogi A8 między Gogar a Newbridge.

  AUTOBUSEM

  Linia expresowa numer 100: autobusy kursują co 10 minut do dworca autobusowego przy Waverley Bridge i kolejowego przy Princes Street – Rozkład jazdy>>>.

  Linia numer 35:  kursuje co 15 minut (od poniedziałku do soboty) – Rozkład jazdy>>>.

  Linia numer 555 i 777: – Autobusy kursują co 30 minut (poniedziałek-piątek) oraz co 60 minut (w weekendy) – Rozkład jazdy>>>.

  TAXI

  Rekomendowane przez lotnisko taxi Black Cabs – www.citycabs-online.co.uk.

   

  7. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO W EAST MIDLANDS?

  Port lotniczy East Midlands to międzynarodowe lotnisko w Anglii. Położone jest w regionie East Midlands, w miejscowości Castle Donington, w promieniu 50 kilometrów od Nottingham, Derby i Leicester. Rocznie korzysta z niego ok. 4 milionów pasażerów.

  Dojazd do portu lotniczego samochodem możliwy jest autostradą M1 z największych miast regionu Midlands. Z Birmingham na lotnisko prowadzi droga A42, ze Stoke – A50, a z Nottingham – A453.

  AUTOBUSEM

  Możliwe jest również skorzystanie z wygodnego połączenia autobusowego. Linia Skylink kursuje z Nottingham (Nottingham Broad Marsh Bus Station), Leicester (St. Margaret’s Bus Station) i z Derby (Derby Bus Station). Połączenia odbywają się przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, co 30 miut. Szczegóły i rozkład jazdy TUTAJ>>>.

  TAXI

  Arrow Cars – Rezerwacja i więcej informacji znajdziecie na stronie przewoźnika>>>.

  8. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO W BRISTOLU?

  Port lotniczy Bristol to międzynarodowe lotnisko w Anglii, 13 kilometrów na południe od centrum miasta Bristol. Rocznie korzysta z niego ok. 6 milionów pasażerów.

  Lotnisko Bristol znajduje się tuż przy drodze A38, 12 kilometrów na południe od centrum miasta. Podróżując z południowych części regionu warto skorzystać z autostrady M5 i zjazdu 22, a północnych – także M5, ale zjazdu 18.

  Nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych. Możliwe jest dotarcie do dworca Bristol Temple Meads i kontynuowanie jazdy specjalnym autobusem Airport Flyer Express Link. Kursuje on co 30 minut.

  TAXI

  Arrow Cars – możliwa wcześniejsza rezerwacja. Szczegóły tutaj>>>.

  9. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO W LIVERPOOLU?

  Port Lotniczy Liverpool-John Lennon to lotnisko położone 12 kilometrów na południowy wschód od centrum miasta, w dzielnicy Speke. Lotnisko znajduje się w pobliżu autostrad M57, M62 i M56. Dojazd z centrum Liverpoolu jest bardzo dogodny i szybki. Możliwe jest także skorzystanie z transportu zorganizowanego.

  AUTOBUSEM

  Z centrum miasta kursują autobusy Arriva Services. Szczegóły i rozkład tutaj>>>.

  Inną opcją jest przejazd linią Terravision. Podróż trwa około godziny. Szczegóły tutaj>>>.

  W bezpośrednim sąsiedztwie portu nie ma stacji kolejowej, więc dojazd koleją nie jest możliwy. Rozwiązaniem może być przejechanie pociągiem z dworca głównego w Liverpoolu do stacji Liverpool South Parkway lub Hunts Cross i kontynuowanie podróży autobusem, który kursuje co 15 minut.

  TAXI

  Taxix Hackney Cabs oraz Private Hire Taxis – Szczegóły tutaj>>>.

  10. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO W BIRMINGHAM?

  Port Lotniczy Birmingham to międzynarodowe lotnisko położone 13 kilometrów od centrum Birmingham. Obsługuje rocznie ok. 9 milionów pasażerów.

  Do portu lotniczego Birmingham dociera autostrada M42. Z Manchesteru i Liverpoolu należy podróżować autostradami M6 i kolejno M42. Z Leeds i Nottingham dojechać można M1 i M42. Z Northampton prowadzi droga M6, z Oxfordu i Londynu – M40, a z Bristolu – M5.

  AUTOBUSEM

  Z lotniska kursuje kilka autobusów miejskich i regionalnych, w tym autobusy 900 łączące lotnisko z Birminghamem i Coventry oraz autobus 97 kursujący pomiędzy lotniskiem a centrum miasta przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Bilety można kupić u kierowcy lub w Birmingham Airport Visitor Centre w hali przylotów.

  Z lotniska odjeżdżają także dalekobieżne autobusy National Express oraz MegaBus (przewoźnik bardzo często organizuje promocje, w których można kupić bilety już za 1 funta).

  TAXI

  Black Cabs dostępne są przez 24h na dobę. Możemy je znaleźć po wyjściu z terminalu. Więcej informacji tutaj>>>.

  10. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO W MANCHESTERZE?

  Port Lotniczy Manchester to międzynarodowe lotnisko w Wielkiej Brytanii, położone 14 kilometrów na południowy zachód od Manchesteru.

  Port lotniczy mieści się ok. 20 minut drogi samochodem od centrum Manchesteru. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z autostrady A56 i zjazdu nr 5, prowadzącego bezpośrednio na lotnisko.

  Ze stacji Manchester Piccadilly Station kursują pociągi linii Northern Rail lub TransPennie Express. Zatrzymują się pomiędzy terminalami 1 i 2.

  Bezpośrednie autobusy Skyline i Arriva. Więcej informacji i rozkłady znajdziecie tutaj>>>.

  TAXI

  Po przylocie na lotnisko w Manchesterze możemy także skorzystać z przejazdu Taksówką: Arrow Cars Manchester (0161 667 6999) lub Black cab taxis, które znajdziemy przy wyjściu z terminalu.

  11. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO W GLASGOW?

  Port Lotniczy Glasgow to międzynarodowe lotnisko w Szkocji. Znajduje się 13 kilometrów na zachód od centrum Glasgow, w pobliżu miejscowości Paisley i Renfrew, w hrabstwie Renfrewshire. Obsługuje ok. 7 milionów pasażerów rocznie.

  Podróżując samochodem z centrum Glasgow należy skorzystać z autostrady M8 i skręcić w stronę lotniska na zjeździe nr 28. Podróż trwa zazwyczaj ok. 20 minut.

  AUTOBUSEM

  Glasgow Shuttle kursuje z centrum Glasgow, przez dworzec kolejowy w tym mieście, stację Queen Street i dworzec autobusowy Buchanan Street – Więcej informacji i rozkłady tutaj>>>.

  POCIĄGIEM

  Najbliższa stacja kolejowa znajduje się jedną milę od lotniska w Glasgow w Paisley Gilmour Street, aby się tam dostać należy wsiąść w autobus 66 lub 300.  Ze stacji Paisley Gilmour Street co godzinę odjeżdża 8 pociągów do dworca kolejowego w Glasgow. Więcej informacji tutaj>>>.

  TAXI

  Glasgow Taxis – więcej informacji pod numerem tel: +44 0 141 429 7070 lub na stronie www.glasgowtaxis.co.uk.

  12. JAK DOJECHAĆ NA LOTNISKO GLASGOW PRESTWICK?

  Port Lotniczy Glasgow-Prestwick to międzynarodowe lotnisko położone w Prestwick, w Szkocji, 46 kilometrów od centrum Glasgow. Rocznie korzysta z niego ok. 2 milionów pasażerów. Obsługuje wyłącznie tanie linie lotnicze, przede wszystkim Ryanair.

  Podróżując z Glasgow i innych miejscowości położonych na północ od lotniska, można skorzystać z dróg szybkiego ruchu M8, M77, A77, A78 i A79. Jadąc z kierunku południowego (w tym z Dumfries) do dyspozycji są drogi A76, A70, A77, A78 i A79.

  AUTOBUSEM

  Możliwe jest skorzystanie z autobusu linii X77 kursującego ze stacji Buchanan Street. Szczegóły informacji tutaj>>>.

  POCIĄGIEM

  Ze stacji kolejowej Glasgow Central Station kursują regularnie pociągi w stronę lotniska. Odjeżdżają co 20 minut.  Rozkłady jazdy i cennik>>>.

  TAXI

  Rekomendowane Taxi: StreamLine Taxi’s. Wcześniejsza rezerwacja i kontakt dostępny pod numerami: +44 0 1292 824545, +44 0 1292 261010, +44 0 1292 477000.

  TAGI: , , , ,