• Pierwsza podróż samolotem – porady praktyczne

  Autor:   |   4 marca, 2014 Komentują 0
  źródło zdjęcia: http://www.freeimages.com

  Pierwsza podróż samolotem to dla wielu osób przeżycie bardzo ekscytujące, ale także stresujące. Każdy czeka na ten moment z niecierpliwością, ale towarzyszą temu także liczne obawy. To bardzo naturalna reakcja – boimy się nieznanego.

  Jak się zachować? Co robić po przybyciu na lotnisko? O czym pamiętać? Jak przebiega odprawa? Na te i inne pytanie odpowiedzi znajdziecie w tym poradniku.

  Pierwszą bardzo ważną rzeczą, o której musimy pamiętać jeszcze przed wyruszeniem na lotnisko to dokumenty. Sprawdźmy dokładnie czy mamy przy sobie wymagany dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty). I jeszcze bardzo ważna kwestia, choć może wydawać się bardzo oczywista: nie zapominajmy o bilecie :).

  Udając się na lotnisko pamiętajmy, aby być tam wcześniej. Zazwyczaj bezpiecznie jest pojawić się na 2 godziny przed planowanym odlotem. Będąc już na lotnisku pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to upewnić się przy którym stanowisku odbywa się odprawa bagażowa dla naszego lotu (w przypadku jeśli nadajemy bagaż rejestrowany). Stanowiska check-in otwierane są na 2 godziny, a w przypadku lotów transatlantyckich na 3 godziny przed określoną w rozkładzie godziną odlotu samolotu.

  Stanowiska check-in są zamykane na około 45 minut przed planowaną godziną lotu. W/w stanowiska są odpowiednio oznaczone nazwą linii lotniczej lub numerem lotu. Odprawiając nasz bagaż rejestrowany obsługa poprosi nas o dowód osobisty, bilet oraz w przypadku podróży do strefy non Schengen, ważny paszport. Po dokonaniu tych formalności otrzymujemy potwierdzenie nadania bagażu i spokojnie możemy udać się dalej, czyli do punktu kontroli bezpieczeństwa.

  Kontrola bezpieczeństwa (Security Control) to prawdopodobnie najbardziej stresujący moment w naszej „lotniskowej przeprawie”. To tutaj sprawdzany jest nasz bagaż podręczny, a sami pasażerowie są zobowiązani do przejścia przez specjalną bramkę. Ważne: wszelkie sprzęty elektroniczne, metalowe (klucze, zegarki, biżuteria) umieszczamy w specjalnym koszu/kuwecie, którą kładziemy na ruchomą taśmę. Do pojemników wkładamy również okrycie wierzchnie. Jeżeli zostaniemy o to poproszeni, zdejmujemy także obuwie.

  Bagaż podręczny może zostać poddany dodatkowej kontroli: waga i wymiary, dlatego warto już w domu dla własnego spokoju zważyć i zmierzyć swoją walizkę, aby na lotnisku uniknąć zamieszania, przepakowywania lub co gorsza, zostawiania części rzeczy. O limitach bagażowych konkretnych linii pisaliśmy wcześniej tutaj>>>.

  W przypadku podróży na terenie Unii Europejskiej tylko z bagażem podręcznym kierujemy się od razu do kontroli bezpieczeństwa i następnie pod nasze wyjście do samolotu. Poza granicami UE udajemy się do odprawy biletowo-bagażowej w celu kontroli dokumentów i otrzymania pieczątki na naszej karcie.

  Gdy pomyślnie przejdziemy kontrolę bezpieczeństwa możemy udać się do poczekalni. I na zakończenie to, co najważniejsze – wejście na pokład. W odpowiednim momencie zostanie ogłoszony i wyświetlony na tablicach numer wyjścia (Gate), do którego powinniśmy się udać. Przy wyjściu zostaniemy poproszeni o pokazanie dowodu tożsamości oraz karty pokładowej (Boarding card). Obsługa pokazuje nam, w którym kierunku się udać. Na pokład samolotu zazwyczaj przechodzi się przez specjalny rękaw, czasami przechodzimy przez płytę lotniska pieszo. Jednak jeśli samolot jest znacznie oddalony od terminalu, zostajemy do niego dowiezieni specjalnym autobusem.

  Tuż przed samym wejściem na pokład zostajemy poproszeni jeszcze raz o pokazanie karty pokładowej. Później zajmujemy swoje miejsce (nr znajduje się na karcie pokładowej).

  To już koniec naszej przeprawy lotniskowej. Gotowi do startu? Teraz mamy czas na zapoznanie się z procedurami bezpieczeństwa, które prezentuje obsługa. Zapinamy pasy i lecimyyyyyy!

  TAGI: , , , ,
  < > Zobacz wszystkie