• Afryka – off Road, czy samolot? Relacja z Expedycji IV Kongo

  Autor:   |   1 marca, 2014 Komentują 0

  Kraje Afryki Zachodniej niewątpliwie przyciągają turystów z całego świata. Nie bez przyczyny. Górzyste wzniesienia Atlasu, gorące piaski Sahary, niepowtarzalny klimat lokalnej kultury, tak odmiennej od naszej. Podróż typu off-road niewątpliwie dostarcza wielu wrażeń, jednak nie każdy ma możliwość przemieszczania się w taki sposób. Jaka alternatywa będzie najbardziej korzystna?

  Expedycja IV Kongo to event dziennikarsko-medialny, który miał na celu nie tylko przybliżenie czytelnikom lokalnej specyfiki krajów afrykańskich, ale również promocję Polski i polskości na całej trasie wyprawy. Tysiące przebytych kilometrów, kilkadziesiąt dni w podróży i niezliczona ilość wspomnień oraz nowych doświadczeń zebranych po drodze – okazały się bezcenne.

  Uczestnicy tegorocznej ekspedycji mieli okazję przejechać się drogami i bezdrożami krajów Afryki Zachodniej, przekonując się na własne oczy o lokalnym kolorycie państw takich jak Maroko, Mauretania i Senegal. Mogli poznać smak innych kultur, spojrzeć oko w oko Barberom – lokalnej ludności terytoriów Afryki Północnej, którzy do dnia dzisiejszego żyją w plemionach. Odkryli uroki Sahary Zachodniej, zapierających dech w piersiach Gór Atlas i wiele innych, niesamowitych miejsc.

  Wyprawa typu off-road rządzi się jednak swoimi prawami. Ponad miesiąc w podróży uświadomił nam, że dla wytrwałych podróżników praktycznie nie ma tras nie do przebycia. Około 5600 przejechanych kilometrów po stronie Europejskiej oraz niemal 11 tysięcy kilometrów przez kontynent afrykański. Zmagania nie tylko z trudnymi warunkami, ale i niekiedy z własnymi słabościami.

  Aby móc zwiedzić kawałek świata, kulturowo i geograficznie odmienny od tego, co jest nam znane na co dzień, wcale nie musimy decydować się na tak ekstremalny wyjazd. Nie da się ukryć, że w przypadku większości podróży, największą składową budżetu jest zazwyczaj transport. Wbrew pozorom, podróż samolotem nie musi nas tak wiele kosztować. Ceny biletów na stronach tanich linii lotniczych mogą ulegać zmianie nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Nie ma tutaj jednak sztywnej reguły, zatem warto regularnie sprawdzać ceny interesujących nas połączeń. Bilety zazwyczaj drożeją podczas weekendu, a ceny spadają w środku tygodnia.

  Warto monitorować również witryny poświęcone różnego rodzaju promocjom związanym z podróżami lotniczymi, jak www.darmolot.pl. Codziennie aktualizowane oferty i bezpośrednie odnośniki do stron internetowych linii lotniczych znacznie ułatwią nam poszukiwania wymarzonej okazji. W skrajnych przypadkach, loty po Europie można znaleźć w granicach cenowych mieszczących się w kilku złotych. Loty na dalsze dystanse również można znaleźć w niesamowitych cenach, wystarczy odrobina chęci, samozaparcia, lub po prostu przysłowiowy łut szczęścia.

  Poniżej jeszcze kilka zdjęć z Ekspedycji:

  autor tekstu: Iwona Suwara / foto. D.Sikorska, W. Stopka-Brzyskowy

   

  TAGI: ,