• [Darmoloty Weekendowe] Sofia- serce Bałkanów czeka!

  Autor:   |   12 lipca, 2011 Komentują 0

  Naładowani energią po wakacyjnym wypoczynku, przedstawiamy Wam kolejną propozycję na wyjazd weekendowy w ciekawe miejsce. Poprzednio zaprosiliśmy na północ, do Rygi, tym razem kierunek jest odwrotny. Udajemy się na Bałkany, do bułgarskiej stolicy – Sofii. Kraj kojarzy nam się głównie z plażami nad Morzem Czarnym, tymczasem również jego największe miasto, położone w zachodniej części, stanowi ciekawą turystyczną atrakcję. Co ważne, ceny są osiągalne dla większości turystów.

  Złote Piaski, Burgas, Warna – to dla większości Polaków główne skojarzenia z Bułgarią. Tanie wakacje na czarnomorskiej plaży, gwarantowana pogoda, niskie ceny pobytu to aspekty, które przyciągają rokrocznie na bułgarską riwierę rzesze naszych rodaków. Mało kto natomiast zna zachodni rejon kraju. A właśnie tam leży stolica tego najmłodszego członka Unii Europejskiej. Sofia, bo o niej mowa, jest również największym ośrodkiem miejskim, liczy sobie prawie 1,3 miliona mieszkańców. I jak każde duże miasto, ma wiele do zaoferowania turystom.

   

  Na początek parę słów o położeniu. Stolica Bułgarii leży na zachodzie kraju, nad rzeką Bojanska, w śródgórskiej Dolinie Sofijskiej, u stóp szczytu Witosza, w samym sercu Bałkanów. Niedaleko stąd do Serbii i Macedonii, niecałe 200 kilometrów dzieli Sofię od granicy z Grecją.

  Takie położenie gwarantuje bogactwo kulturowe i architektoniczne. Wielowiekowe przenikanie się wielu kultur, począwszy od cywilizacji antycznych, poprzez tureckie i słowiańskie pozostawiło trwały ślad w dzisiejszej Bułgarii. Miłośnicy Bałkanów z pewnością odnajdą tutaj dla siebie doskonałe miejsce.

   

  Jak dostać się do Sofii

   

  Istnieje wiele możliwości. Jedną z nich jest własne auto. Inną pociąg z przesiadką np. w Wiedniu lub Budapeszcie. My natomiast jak zwykle proponujemy opcję najbardziej komfortową, a przy tym w porównaniu z innymi środkami transportu, dość ekonomiczną. Oczywiście mowa o samolocie!

  Tym razem będzie to nasz narodowy przewoźnik. Dzięki ofercie First Minute mamy możliwość zakupu biletów w cenie 343 zł. Na termin wybraliśmy połowę października, kiedy nie jest już uciążliwie upalnie, ale temperatura wciąż pozostaje przyjemna i stanowi miłą odmianę dla często występujących już wtedy w naszym kraju przymrozków. Wylatujemy 14 października (piątek), natomiast powrót zaplanowaliśmy na 18 października (wtorek). W sam raz by miasto dobrze poznać, a nawet się z nim zaprzyjaźnić.

   

  Proponowany termin wyjazdu: 14-18 października 2011 r.

  Bilety na loty do Sofii kupisz na stronie LOTu.

   

  Noclegi w stolicy Bułgarii

   

  Przy poszukiwaniach noclegów w Sofii napotkaliśmy na kolejną miłą niespodziankę. Pokój dwuosobowy na zaplanowane przez nas cztery noce można znaleźć za naprawdę niewielkie pieniądze. Szczególnie atrakcyjna wydaje nam się druga z propozycji zaprezentowanych poniżej, czyli nocleg w dwugwiazdkowym hotelu w centrum w cenie 300 zł za cały pobyt! W okolicach 300 zł za pokój za pobyt jest w czym wybierać, zarówno w kwestii lokalizacji, jak i standardu.

  Noclegi możecie wyszukać i zarezerwować za pośrednictwem Wyszukiwarki Darmolotu.

   

  Co warto zwiedzić w Sofii?

   

  Bułgarska stolica to duże miasto, które może zaoferować wiele zarówno miłośnikom zabytków, architektury socjalistycznej, jak i miłośnikom nowoczesnych budowli. Miejsce dla siebie znajdą również amatorzy życia nocnego i zakupów. Słowem – jest tu miejsce dla każdego typu turysty (może poza plażowiczami ;)). Jako jedyne (obok Turynu) miasto, Sofia była organizatorem zarówno letniej, jak i zimowej uniwersjady, stąd mnóstwo tu obiektów sportowych.

   

  Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć można zaliczyć:

  • Cerkiew Bojańską z X wieku, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,
  • średniowieczny kościół św. Petki Samardżijskiej,
  • zabudowę centrum miasta w stylu orientalnym, wielokrotnie przebudowywaną,
  • rotundę świętego Jerzego, zbudowaną jako świątynię rzymską, później pełniącą funkcję meczetu, obecnie będącą świątynią – muzeum,
  • Cerkiew Mądrości Bożej z VI w.,
  • łaźnie tureckie,
  • meczety z XIV i XV w. – Bania Baszi Dżamija oraz Bujuk Dżamija,
  • muzea: Narodowe Muzeum Historyczne, Muzeum Historii Naturalnej Bułgarii, Muzeum Ziemi i Człowieka, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Ziemi i Człowieka i wiele innych.

  Warto zwiedzić również nowoczesne centrum biznesowe, z budynkami powstałymi w ostatnich latach. Co prawda brakuje im wciąż wiele do nowoczesnej zabudowy Berlina, Londynu czy Brukseli, ale pozwalają dostrzec przemiany jakie zachodzą w tej południowoeuropejskiej stolicy.

  Dodatkowo, na terenie Sofii znajduje się wiele parków i innych terenów rekreacyjnych. Najbardziej znany park to Ogrody Cara Borysa w centrum miasta, a także Południowy, Północny czy Zachodni Park oraz dziesiątki innych, mniejszych. Park narodowy Witosza, obejmujący masyw górski, jest najstarszym parkiem narodowym na Bałkanach i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Sofii.

  Miłośnicy korzystania z uroków nocnego życia koniecznie powinni poznać tutejsze kluby, puby czy mehani (tradycyjne bułgarskie tawerny).

   

  W poruszaniu się po stolicy Bułgarii powinna nam pomóc komunikacja miejska, składająca się z jednej linii metra (brzmi znajomo!) oraz tramwajów, trolejbusów i autobusów.

   

  __________________________________

  Po raz kolejny proponujemy wyprawę do europejskiej stolicy, która znana jest w zasadzie tylko z nazwy, a może okazać się dużym pozytywnym zaskoczeniem dla odwiedzających. Ceny są przystępne, niższe niż w Polsce, atrakcji dla odwiedzających naprawdę dużo. Powyżej udało nam się wymienić tylko kilka naprawdę najważniejszych, jest ich jeszcze całe mnóstwo.

  Może właśnie ktoś z Was zainspiruje się tym artykułem i wyruszy poznać tę bałkańską stolicę. Jeśli tak – koniecznie napiszcie na kontakt@darmolot.pl i opiszcie swoje wrażenia!

   

  .

  TAGI: , , , ,