• Piękna, nieodkryta – Ryga! [Darmoloty Weekendowe]

  Autor:   |   7 czerwca, 2011 Komentują 0

  Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, o czym można się przekonać, wyglądając przez okno. Termometr szaleje, słońce popisuje się umiejętnościami, endorfiny szczytują. Może tylko te burze psują ogólną sielankę, ale przecież nie będą trwały wiecznie. Pora zatem pomyśleć o jakimś wakacyjnym wypadzie. Nie masz czasu na dwa tygodnie w ciepłych krajach? Nie kręcą Cię kurorty z hotelami – fortecami i wycieczkami fakultatywnymi za dziesiątki euro? Ten Darmolot Weekendowy jest dla Ciebie! Zapraszamy do Rygi!

  Stolica Łotwy wciąż pozostaje na uboczu turystycznych wypadów Polaków, a szkoda. To piękne, historyczne miasto, leżące nad Zatoką Ryską, ma naprawdę wiele do zaoferowania odwiedzającym w każdym wieku i o zróżnicowanych zainteresowaniach. Dodatkowo przyciągać powinna nasza wieloletnia wspólna historia i klimat różniący się już nieco od znanego z polskiego wybrzeża.

   

  Proponowany termin wyjazdu – 18 – 21 sierpnia 2011 (czwartek – niedziela).

   

  Jeśli chodzi o transport, najbardziej komfortowe połączenie oferuje AirBaltic, latającycodziennie (nawet 3 razy dziennie) z Warszawy do Rygi. Podróż trwa 1:40 h, a ceny zaczynają się od 288 zł za osobę. I takie właśnie połączenie proponujemy.

  Najtańsze połączenia między Warszawą i Rygą. Źródło: darmolot.pl/wyszukiwarki.html

  TUTAJ MOŻESZ WYSZUKAĆ BEZPOŚREDNIE POŁĄCZENIA DO RYGI

   

  Port lotniczy w Rydze znajduje się stosunkowo niedaleko od centrum miasta, niespełna 10 km. Do miasta można dojechać autobusem linii 22 kursującym, w zależności od pory co 10-30 m. Cena biletu – 70 santimów (niecałe 4 zł), kupuje się go u kierowcy. To najtańszy i mało uciążliwy sposób, podróż trwa ok. 30 min. Taksówki są tańsze niż w Polsce, za “trzaśnięcie drzwiami” płaci się ok. 1,5 łata, a koszt kilometra wynosi w granicach 0,5 łata. W ten sposób do centrum dojedziemy w około 15 minut.

   

  Również z noclegami w bałtyckiej stolicy nie powinno być problemów. Wystarczy zajrzeć do wyszukiwarki (KLIKNIJ TUTAJ), aby przekonać się, iż oferta jest szeroka i na każdą kieszeń, cenom jeszcze dość daleko do zachodnioeuropejskich. 3 planowane przez nas noce w pokoju dwuosobowym to wydatek 250 – 300 zł. W cenie najczęściej zawiera się śniadanie. Hotele i hostele mają wysoki standard i leżą w pobliżu centrum -kolejny dowód na to, że Ryga to miasto przyjazne turystom!

   

  Co zobaczyć w Rydze? Mamy na to trzy dni, więc spokojnie można zwiedzić całe miasto. Tym bardziej, że nie jest ono szczególnie duże – liczy ok. 720 tys. mieszkańców (co ciekawe, w roku 1990 było ich ponad 900 000!). Ogólnie Łotwa to mały kraj – 2 200 000 obywateli to tyle, ile w województwie kujawsko – pomorskim:)

  Dla wielbicieli zabytków stworzone wydaje się wspaniałe Stare Miasto z gotycką i secesyjną architekturą, ze wspaniałymi, majestatycznymi kamienicami (np. Trzej Bracia), budynkiem gildii, pozostałościami miejskich obwarowań. Koniecznie odwiedzić trzeba katedry: św. Jakuba i Katedrę Ryską, kościoły: m.in. św. Piotra i św. Jerzego, zamek zakonu inflanckiego z XIV w., budynek parlamentu, Dom Bractwa Czarnogłowych, Koszary Jakuba, Sobór Narodzenia Pańskiego czy Pomnik Wolności, przed którym straż pełni wojskowa kompania reprezentacyjna.

  Na miłośników historii i sztuki czekają też liczne muzea (M. Historii Rygi i Nawigacji, M. Kina, M. Historii Medycyny i prawie 50 innych). Pasjonaci nowoczesnej architektury odnajdą się szczególnie nad brzegami Dźwiny, gdzie powstają co rusz nowe postmodernistyczne budowle ze szkła i stali.

   

  Młodzi z pewnością zasmakują w nocnym życiu miasta. Liczne puby i kluby mieszczą się głównie w obrębie Starego Miasta. Ryga uważana jest za jedno z najlepszych miejsc na imprezę we wschodniej Europie. Nie bez powodu 🙂 Więcej szczegółów (w jęz. angielskim) znajdziecie np. TUTAJ. Koszty życia są porównywalne do Polski, zaskoczenia w tej kwestii również nie powinno być żadnego.

   

  Nie warto czekać, aż ceny pójdą w górę, a miasto będzie masowo nawiedzane przez wieczory kawalerskie Anglików. Sierpień to idealna pora na wyjazd na Północ, dlatego pozostaje kupić bilety, zarezerwować noclegi, odczekać, spakować się, polecieć i… przeżyć wspaniałe chwile w stolicy Łotwy!

   

  Do czego bardzo zachęca Was redakcja Darmolotu.

   

  W skrócie:

  Państwo: Łotwa

  Waluta: 1 łat (100 santimów) – ok. 5,60 zł

  Liczba mieszkańców (miasto) – ok. 720 000

  Członek Unii Europejskiej i strefy Schengen.

  Czym dolecieć: airbaltic, LOT (Warszawa – Ryga) – codziennie, ceny od 74€

  ______________________

  Byłeś w Rydze? Podziel się swoimi wrażeniami!

  Szukasz innych propozycji darmolotów weekendowych? Pisz na zapytaj@darmolot.pl !

  TAGI: , , ,