• 6 rzeczy, które mogą Cię zdziwić w Grecji

  Autor:   |   30 listopada, 2015 Komentują 0

  O Afrodytach, Arystotelesach i Atenach, o kawie w kafenijo, malace, rybie po grecku, greckich przystawkach i nie tylko… Czyli o tym, co zrobi na Tobie wrażenie podczas pobytu w Grecji.

  1. Greckie imiona

  Pamiętaj, że jeśli poznając nową osobę, przedstawia Ci się ona jako Afrodyta, Arystoteles, Odyseusz, Achilles czy też Atena, wcale nie robi sobie z Ciebie żartów! Imiona znane Polakom jedynie dzięki Janowi Parandowskiemu, wciąż są w użyciu!

  Przywiązanie do tradycji i rodziny jest w Grecji niezwykle ważne. Dlatego też nie tylko mitologiczne imiona nadal są w modzie. Dzieci zazwyczaj otrzymują bowiem imiona po dziadkach ze strony męża. W praktyce oznacza to, że jeśli Ksenofondas będzie miał 5 synów z Eleni, najprawdopodobniej będą oni posiadać 5 wnuczek o imieniu Eleni oraz 5 wnuków o imieniu Ksenofondas! Wszyscy, rzecz jasna, będą nosić to samo nazwisko…

  2. Papier toaletowy

  Cóż… Przestawić się nie jest łatwo. W odróżnieniu do Polski, w greckich łazienkach papier toaletowy nie jest spłukiwany w otchłaniach klozetowych. Wyrzucany jest natomiast do specjalnie przygotowanego w tym celu kosza na śmieci. W turystycznych miejscach w pokonaniu odruchu bezwarunkowego, jakim jest wyrzucenie zużytego papieru do toalety, pomogą tabliczki informacyjne.

  Dlaczego tak jest? Mówi się, że rury kanalizacyjne w Grecji są znacznie węższe aniżeli w innych krajach europejskich. Czy rzeczywiście tak jest, nie wiemy, jednak sami Grecy zawsze posiłkują się tym właśnie wytłumaczeniem…

  3. Malaka

  To z pewnością jedno z najczęściej używanych przez Greków słów. Usłyszycie je wszędzie! Co oznacza? Najbardziej odpowiednim polskim tłumaczeniem wydaje się być słowo „dupek”, z tą jednak różnicą, że w grecka „malaka” na dobre weszła do języka codziennego (również przyjacielskich rozmów).

  4. Greckie przystawki

  Uważajcie podczas zamawiania obiadu w Grecji! O greckich zakąskach i przystawkach krążą legendy. Niekiedy jest ich tak dużo i są tak wyśmienite, że w momencie, gdy na stole pojawia się zamówione przez Ciebie danie, dawno już zdążysz zapomnieć, że kiedykolwiek znane Ci było uczucie głodu…

  Pamiętaj także o tym, że Grecy mają w zwyczaju podawanie chleba niemal do wszystkiego. Nieistotne jest czy jest to ryż, ziemniaki, makaron…

  I jeszcze jedna ważna lekcja greckich manier za stołem. Pamiętaj, że jeśli zamawiasz kurczaka (a nawet inny rodzaj mięsa), spożywa się go wyłącznie rękami!

  Miłym zwyczajem (zależnym jednak od regionu) jest również to, że w niektórych restauracjach wraz z rachunkiem kelner poda Wam niewielki słodki poczęstunek oraz małą buteleczkę/kieliszeczek Raki. Nie ma nic lepszego na poobiednie trawienie!

  5. Sałatka i ryba po grecku

  Skoro już przy temacie jedzenia jesteśmy, pamiętajcie, że w oryginalnej greckiej sałatce nie znajdziecie żadnego, nawet mikroskopijnego, liścia sałaty! Jeśli zjadani ciekawością, zdecydujecie się porównać polską wersję z jej greckim pierwowzorem, od razu zauważycie, że nasza polska wersja znacznie różni się od oryginału.

  I zapewne nikomu nie trzeba przypominać, że o rybie po grecku żaden Grek nigdy nie słyszał (no chyba, że może się pochwalić dużą ilością polskich znajomych…). Jeśli jednak chcecie zażartować sobie z kelnera i/lub rozpowszechniać wiedzę o polskiej gastronomii w świecie, poproście o nią w restauracji. Uważnie obserwujcie reakcję kelnera i koniecznie opowiedzcie nam o niej!

  6. Kafeteria i Kafenijo

  Pamiętajcie, by będąc w Grecji, decydować się na kawę w kafeterii. Kafenijo jest bowiem nieco odmiennym typem lokalu: przeznaczone jest głównie dla mężczyzn (w znakomitej swej większości w podeszłym już wieku), którzy to zbierają się tutaj tłumnie, by wspólnie rozegrać partię brydża, obejrzeć mecz, poplotkować…

  TAGI: , , ,